Ana sayfa » Tüm Yazılar » Edebiyat » Momo – Michael ENDE
Edebiyat Fanstastik Kurgu Roman

Momo – Michael ENDE

mono- michael ende

Kitap Öncesi

Momo, fantastik bir çocuk öyküsüdür. Ama içerisinde periler ve cadıların olduğu bir öykü değildir. Kitabın hangi zamanda ve nerede geçtiği belli edilmemiştir. Kitabın yazarı “ben bu hikâyeyi geçmiş zamanda yazdım ama aslında bu gelecek zamanda yaşanacak olabilir” demiştir. Okurken de bunu çok rahat olarak hissedebiliyorsunuz. Sanki içinde bulunduğumuz zamanı anlatıyor ve yaşantımıza çok güzel göndermeler yapmaktadır. Okuduktan sonra bu zamana kadar bu kitabı okumayı ertelediğim için kendime kızdım. Momo, daha çok ortaokulda tavsiye edilse de belirli yaşlarda tekrar tekrar okunmalı diye düşünüyorum. Bu nedenle kesinlikle tavsiye ederim. Zamanımızın kıymetini bilmemiz ve yüreğimizden geldiğince yaşamamız dileğiyle…

 

MOMO – Michael Ende

Momo, zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun fantastik öyküsüdür. Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kız çocuğudur. Kıvırcık saçlı iri siyah gözlü olarak tarif edilen ve dışardan bakınca yaşı 8 ile 12 arasında göstermektedir. Momo’nun kimsesi yoktur. Ama birçok farklı yaşlarda dostları vardır. Onların getirdikleriyle ve kendi bulduklarıyla geçinmektedir. Momo’nun muhteşem bir de yeteneği bulunmaktadır. Momo çok iyi bir dinleyicidir. O yüzden herkes gelip ona bir şeyler danışır. Kavgalılar ona gelip anlatırken sorunlarını çözmektedir.

 

Duman Adamlar

Zamanın birinde kentte durumlar değişmeye başlar. Zaman tasarrufu diye bir şeyler duyulmaya başlanmıştır. Zaman tasarrufu yapanların daha zengin olduğu daha şık giyindiği ve daha güzel yaşadığı söylenerek insanları buna teşvik etmeye başlarlar. Dedikleri doğrudur fakat zaman tasarrufu yapanların yüzleri asık ve bakışları donuk bakmaktadır. Zaman tasarrufu yapmaya başlayan insanlar zamanlarını aslında bu gri şık giyimli adamlara kaptırmaya başlayıp, eskiden severek yaptıkları hiçbir şeye zaman ayıramaz hale gelmişlerdir. Bunu kısa sürede fark eden Momo ve yakın arkadaşları Çöpçü Beppo ve turist rehberi Gigi duman adamlarla bir savaşa girip bu durumdan insanları kurtarmaya çalışırlar. Duman adamlar ise onları engellemek için önce dostluklarını bozar ve Momo’yu tek başına bırakırlar.

 

Hora Usta ve Kassiopeia

Tüm insanlara zamanın dağıtıcısı olarak Momo’ya kendini tanıtan Hora Usta zamanın aslında ne kadar kıymetli olduğunu Momo’ya anlatır. Herkesin içinde bir zaman çiçeği olduğunu ve duman adamların bunları çalarak sigara gibi sarıp  bu zamanı yakarak hayatta kalmayı başara bilmektedirler. Bu nedenle duman adamlar soluk benizli ve soğuk hava saçan mutsuz suratlar olarak görünmektedirler. Hora usta bu savaşta duman adamlara karşı  Momo’dan ona yardım etmesini ister. Momo ve yanında ona yol gösteren Kassiopeia adındaki kaplumbağası ile tüm duman adamlara savaş açarak tüm insanlığın çalınmış zamanını geri almaya çalışır. Kimse bu olanları farkında olmasa da Momo duman adamlardan tüm insanların çalınmış olan zaman çiçeği alır ve her şey ilk başa zaman tasarrufunun olmadığı mutlu zamanlara döner.  Momo ve arkadaşları eski tiyatro da hep beraber yeyip içip bunu kutlamaya gitmişlerdir.

Kimler Okumalı?

Kitap fantastik bir çocuk kitabı olarak kategorize edilmektedir. Ancak, ben  7’den 70’e her yaş grubuna hitap ettiğini düşünüyorum. Kitabın yazarı Michael Ende de “hikayelerimi içimdeki çocuğa ve buna benzeyen herkese anlatıyorum” demiştir.

Yazarı Tanıyalım!

Michael Ende, 1929 yılında Almanya’da dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, tiyatro yönetmenliği ve film eleştirmenliği yaptı. Çocuk ve gençlik kitaplarının yanı sıra yetişkin kitapları, tiyatro eserleri ve şiir kitapları yazan Ende’nin ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas’tır. 1973 yılında yazdığı Momo’ysa büyük ses getirdi. 1979 tarihli fantastik romanı Bitmeyecek Öykü’yle de dünya üzerindeki milyonlarca insanı büyüledi. Kırktan fazla dile çevrilen Ende’nin eserleri uluslararası alanda pek çok prestijli ödüle layık görülmüştür.