Ana sayfa » Tüm Yazılar » Bilim Kurgu » Cehennem
Bilim Kurgu Dünya Edebiyatı Edebiyat

Cehennem

Kitap Öncesi

Eğer “Da Vinci Şifresi”ni okuduysanız, Dan Brown’ın “Cehennem”de sizlere ne sunacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Lakin okumadıysanız, şunu söyleyebilirim; ardı arkası kesilmeyen aksiyon ve tarihi karakterlere atfı da içinde barındıran gizemlerle dolu bir macera! Özellikle sinemaya aktarılan bu eserlerin, önce filmlerini izlemiş biri olarak, kitabı okuduktan sonra (filmleri oldukça beğenmeme rağmen!), yine kitap okumanın çok farklı bir yeri olduğunu ve kesinlikle filmlerin kitapların yerini tutmayacağını fark ettim. Cehennem, sanat, tarih, aksiyon ve kıyamet senaryoları seven herkes tarafından kesinlikle okunmalıdır.

Cehennem – Dan Brown

Floransa’daki bir hastanede uyanan Amerikalı Profesör Robert Langdon, oraya nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Bu arada gözlerini açtığında kendisini karşılayan Doktor Sienna Brooks, hastaneden kaçmak için Robert Langdon’a yardımcı olur.

Bu ikili kısa sürede, dünya nüfusundan şikâyetçi olan milyarder Bertrand Zobrist’in, gizli tarikatıyla beraber insanlığın geleceğini tasarlamak için bir planları olduğunu fark ederler. Karizmatik ve simge bilim alanında üstün bilgilere haiz bir akademisyen olan Profesör Robert Langdon küresel çapta veba benzeri bir salgın oluşturulacağını anlar ve bunun önüne geçilmesi için İtalya’nın ve Türkiye’nin tarihi mekânlarını dolaşmak zorunda kalırlar. Bu noktada İtalyan filozof ve politikacı Dante’nin İlahi Komedya kitabıyla bağlantılar bulmaya başlarlar ve salgını önleyebilmek için Floransa’da, Venedik’te ve İstanbul’da cevaplar ararlar. Dünyanın başına gelebilecek bu felaketi engellemenin tek yolu Landgdon’ın neler olduğunu hatırlaması ve simge bilimine güvenmesidir…

Boboli Bahçeleri - Floransa
Boboli Bahçeleri – Floransa

Tarihi Şehirlerde Yolculuk

Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından saraylara, Venedik’in sularına, muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri, Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir şehre sürükler. Bu şehir, birçok imparatorluğun ve medeniyet in merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur.

Ayasofya – İstanbul

İstanbul’da Ayasafoya’nın gizemli mahzenlerinden Yerebatan Sarnıcı’nın sularına uzanan bir arayış söz konusudur. Bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır…

Cehennem- Dan Brown

Kimler Okumalı?

Kitap bilim kurguya dayalı olup felaket senaryosu içermektedir. Genç ve genç üstü yaştaki herkese hitap ettiğini düşünüyorum. Özellikle heyecanlı ve aksiyonlu maceraları seven okuyuculara hitap ettiğini düşünüyorum.                 

 

Yazarı Tanıyalım!  

Dan Brown, 22 Haziran 1964 tarihinde Exeter, New Hampshire, ABD‘de doğmuştur. Babası Amerika Devlet Başkanlığı ödülünü kazanan bir matematik profesörü, annesi ise profesyonel dini müzik öğretmenidir. İlim ve din gibi iki paradoks felsefe içinde büyüyen Dan Brown, Amherst koleji ve Phillips Exeter Akademisinden mezun olduktan sonra bu kuruluşlarda bir süre İngilizce öğretmenliği yaptı. Dan Brown, daha sonra tüm zamanını roman yazmaya adamış hükümet kuruluşlarına duyduğu merak onu bu konularda gerilim romanları yazmaya sürüklemiştir. Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarında yardım etmektedir.

 

Değerli kitap tahlilini bizlere sunduğundan ötürü Sayın Ömer Faruk Kafalı’ya teşekkürlerimizi sunarız.